Przejdź do treści
BEE_ROCK_logo_DRUK-2__1_-removebg-preview (1)

Co to jest propolis i dlaczego jest taki dobry?

Propolis to substancja często używana w maściach i kremach na rany i otarcia. Mimo to, nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę czym tak naprawdę jest oraz dlaczego i jak działa. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie co to jest propolis i dlaczego zdecydowaliśmy się go użyć w naszym regeneracyjnym wosku do rąk. 

Co to jest propolis? 

Propolis pochodzi od pszczół. To one zbierają go z różnych źródeł, takich jak pąki drzew, żywica roślinna i inne substancje roślinne. Pszczoły przetwarzają zebrane surowce dodając enzymy, aby stworzyć swego rodzaju klej o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Owady wykorzystują go do wypełniania szczelin, uszczelniania oraz do utrzymania higieny wewnątrz ula. Propolis ma wiele korzystnych właściwości dla zdrowia człowieka, zwłaszcza jeśli chodzi o leczenie ran i uszkodzeń skóry.

Propolis ma wiele składników aktywnych, w tym flawonoidy, polifenole, kwas fenolowy, żywice, kwasy tłuszczowe, witaminy oraz minerały. Dzięki tym składnikom posiada on silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne oraz przyspieszające gojenie się ran.

Działanie przeciwbakteryjne

W przypadku ran i uszkodzeń skóry, propolis działa na kilka sposobów. Po pierwsze, jego działanie przeciwbakteryjne pomaga zwalczać drobnoustroje, takie jak bakterie i grzyby, które mogą powodować infekcje ran. Flawonoidy zawarte w propolisie mają zdolność hamowania wzrostu bakterii, co przyczynia się do utrzymania czystości rany i przyspiesza jej gojenie.

Działanie przeciwzapalne 

Propolis działa również jako środek przeciwzapalny. Składniki aktywne zawarte w propolisie hamują produkcję cytokin prozapalnych, co zmniejsza stan zapalny wokół rany. Dzięki temu proces gojenia się ran jest szybszy i bardziej skuteczny.

Odnawianie tkanek

Dodatkowo, propolis ma właściwości przyspieszające proces odtwarzania tkanek. Polifenole zawarte w propolisie stymulują proliferację fibroblastów, które są odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny, głównych białek strukturalnych skóry. Dzięki temu propolis wspomaga regenerację uszkodzonej skóry i zmniejsza widoczność blizn.

Propolis można stosować w różnych formach w celu leczenia ran i uszkodzeń skóry. Jest dostępny w postaci maści, kremów, płynów, a także jako składnik niektórych opatrunków. Może być stosowany na otwarte rany, skaleczenia, oparzenia, owrzodzenia lub trudno gojące się skaleczenia. Stąd nasza decyzja o dodaniu go do Beerocka – regeneracyjnego wosku dla wspinaczy.

Jednak przed zastosowaniem propolisu, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza jeśli chodzi o poważne rany lub uczulenie na produkty pszczelarskie. Propolis może powodować reakcje alergiczne u niektórych osób, dlatego ważne jest przeprowadzenie testu uczuleniowego przed rozpoczęciem stosowania.